ČLÁNEK
article 510 image
Budu rád, když získáme nějaký set, říká opora Lvů Moník před duely s Piacenzou
08.11.2022 A-Tým

/NAPSALI O NÁS/ Před největší výzvou v historii stojí volejbaloví Lvi. V šestnáctifinále CEV Cupu se střetnou s hvězdnou Piacenzou. „Půjde o svátek celého českého volejbalu. Jsme moc rádi, že narazíme na takové mužstvo. Los je srovnatelný s tím, jaký měla ve fotbale Viktoria Plzeň,“ popisuje libero Pražanů Milan Moník. „Těšíme se na konfrontaci s jedním z nejlepších týmů světa,“ doplňuje jeho trenér Juan Manuel Barrial. První duel série se odehraje ve středu na horké půdě v Itálii a odveta je na programu 15. listopadu od 18 hodin v Unyp areně.

 

Historie Gas Sales Piacenza je krátká. Klub vznikl v roce 2018 a navázal tak na The Wolves, kteří byli rozpuštěni. Stříbro z Ligy mistrů 2008, triumf v CEV Cupu 2006 či titul ze sezony 2013/14 mu tedy formálně nepatří. Generálním sponzorem pátého týmu loňského ročníku SuperLegy je společnost zabývající se obchodováním s plynem a elektřinou. Piacenza si tak může dovolit angažovat olympijského vítěze z Tokia Francouze Antoinea Brizarda, čerstvého mistra světa Itala Yuriho Romana či Kubánce s brazilským pasem Yoandyho Leala. „Nejde vybrat klíčového hráče Piacenzy. Individualit je mnoho a jejich obrovská síla je v servisu. Pokud s nimi chceme hrát, musíme v této činnosti držet krok,“ míní kouč Lvů.

 

Hvězdy kalibru Leala umějí podávat rychlostí až 120 km/hod. „Na tak razantní servis se dá nejlépe připravit tréninkem s dělem. Jenže čelíte stále stejné rotaci a zhruba víte, kam míč poletí. Důležitá jsou i videa. Čím více servisů uvidíme, tím lépe,“ říká Moník. Italský tým ve své kariéře ještě nikdy neporazil. „Předvádějí silový, rychlý a dynamický volejbal. V září vyhráli mistrovství světa, což hovoří za vše,“ sděluje reprezentační libero. Na poslední souboj s hvězdným Brizardem má příjemné vzpomínky. Mužstvo galského kohouta Češi na loňském evropském šampionátu senzačně vyřadili. „Jde o největší výsledek, na jaký jsme dosáhli. Nad olympijskými vítězi se nevyhrává každý den. Teď na Antoina jdeme znovu. Snad si radost zopakujeme,“ přeje si.

 

Bohaté zkušenosti s italským volejbalem má Barrial. Argentinský trenér ve službách Lvů na Apeninském poloostrově šest let působil. „Vracím se do druhého domova. Udělal jsem si tam spoustu přátel. Jsme domluveni, že mě někteří z nich navštíví v hotelu, další na zápase a snad úplně všichni se budou dívat na televizi,“ říká. Vyzvídat prý nebude. „Informací máme dost. Sezona v Itálii začala a můj asistent Dardo Muller hru Piacenzy už dávno rozebírá,“ líčí kouč. Dá se ovšem proti takovému mužstvu vůbec něco vymyslet? „Nedávno skončilo mistrovství světa. Hráči se vrátili do klubů a neměli čas si odpočinout ani sžít se s jeho stylem. Jestli je někdy šance potrápit Piacenzu, tak právě teď,“ burcuje.

 

Cíle pro úvodní duel má vysoké. „Jedeme si pro výhru,“ zasměje se. „Nikdy nevíte, kdy se vám znovu podaří hrát proti takovému soupeři. Nemusí nás trápit, kdo stojí na druhé straně sítě. Je třeba hrát svůj volejbal a věřit, že to dokážeme,“ zdůrazňuje Barrial. Moník je v odhadech opatrnější. „Budu spokojený, když se nám s Piacenzou podaří hrát vyrovnanou partii a získáme nějaký set. Už dostat se proti takovému týmu do koncovky, je úspěch. Rozhodně musíme mít čisté svědomí a vědět, že jsme na hřišti nechali všechno,“ zakončuje opora Lvů.

 

Zdroj: Jiří Uhlíř - idnes.cz

KALENDÁŘ AKCÍ

3

Prosinec

EX-M Aero x Lvi 18.00 - hala Odolena Voda

11

Prosinec

EX-M Lvi x Příbram 19.00 - Unyp arena

17

Prosinec

EX-M České Budějovice x Lvi 18.00 - hala Stromovka