ČLÁNEK
article 213 image
Chci titul jako táta a máma, přeje si Svoboda.
11.06.2020 Muži A
Že by titul v extralize volejbalistů získal tým z metropole? K takové události došlo naposledy před 29 lety, kdy se o to postaral Olymp Praha. V mistrovském kádru tehdy nechyběl blokař Jan Svoboda a jeho syn a jmenovec by ho rád napodobil v dresu pražských Lvů, kteří před sezonou 2020/21 vyhlásili útok na zlato. „Doufám, že bude čekání už co nejkratší,“ říká talentovaný smečař Lvů. „Moc bych mu zlato přál,“ nepřekvapí Svoboda starší.

Otec a syn. Nosí stejné jméno Jan Svoboda a spojuje je volejbalová posedlost. | foto: Archiv

Na začátku devadesátých let kroutil v Olympu základní vojenskou službu. „Jinak jsem byl věrný VŠ Praha,“ připomíná. Titulu se však dočkal o dvě tramvajové zastávky dále. „Prali jsme se o něj s Odolenou Vodou. Hala v Přípotoční ulici je malá, ale na poslední zápas se do ní namačkalo snad tisíc lidí,“ usmívá se Svoboda starší. „Měli jsme dobrou partu, výborné trenéry Zdeňka Pommera (st.) a Milana Žáka. Bydleli jsme ve Stromovce s atlety i vzpěrači a jezdili do Vršovic trénovat. Žádná kasárna, žádná buzerace.“

Ta sezona se Olympu vážně vydařila, zlato získaly i ženy. A jejich nahrávačkou byla Kateřina Kloudová. „Za rok jsme se brali,“ popisuje Svoboda senior. „Takže jsem jediný bez titulu,“ zachmuří se junior. Jen na chvíli. „Naštěstí mi to ani jeden z rodičů nepředhazuje. Ale je to pro mě veliká výzva,“ zdůrazňuje 19letý talent, který se na Lužinách zažívá čtvrtou extraligovou přípravu.

O rodičích mluví pouze v superlativech. „Jak táta, tak mamka pro mě byli vzory. Oba jsem viděl hrát sice jen na antuce v deblech, ale obdivoval jsem je,“ přiznává junior. „Táta se volejbalem stále živí, je špičkový trenér, dává mu maximum. Nic pro něj nekončí tréninkem nebo zápasem, doma nakoukává stovky hodin záznamů. Nakazil mě svým profesionalismem,“ zdůrazňuje.

Manželé Svobodovi si synovy zápasy nechají ujít jen zřídka. „Ještě nejsem ostřílený borec. Jsem rád za každý pohled zvenčí. Navíc erudovaný,“ neprotestuje smečař. Donedávna ani nemohl, táta jeho duely navštěvoval pracovně. „Trénuji mládežnické nároďáky a měl jsem ho tři roky v týmu,“ líčí senior. Jejich spolupráce stála vážně za to - oba byli u zlata a stříbra z mistrovství Evropy a 9. místa ze světového šampionátu. „Krásné vzpomínky,“ zazní unisono.

Ambiciózní Lvi

Před třemi roky proběhly na Lužinách zásadní změny. Přišel nový majitel, změnil se název klubu... Vlastně se změnilo úplně všechno. Lvi skončili v extralize napoprvé v předkole play-off, loni už z toho byla 5. příčka po základní části. Vyřazovacím bojům zabránila pandemie koronaviru.

A začalo se hovořit o útoku na titul. Tomu odpovídají i nákupy nadstandardních cizinců a naposledy reprezentační nahrávačské jedničky Jakuba Janoucha. Mladíkům se však cesta do základní sestavy vzdálila.

„Posily jednoznačně vítám,“ líčí Svoboda mladší. „Od zkušených hráčů i cizinců se můžu něco naučit. Jejich síla bude znát v každém tréninku,“ argumentuje. „Konkurence už tu je dva roky. Na tréninku se snažím ukázat, že na základní sestavu mám. Je pro mě čest být v takovém týmu.“

Ani táta se o synův vývoj nebojí. „Praha už prostě není družstvem studentů. Je jasné, že nikdo hned neposadí drahého cizince na lavičku. Ovšem v tréninku je možnost ukázat se. Loni se Honza prosadil a hrál docela dost,“ oceňuje. „Všechno má v hlavě srovnáno a sportu se dost věnuje. Ale je mladý a přechod juniorů mezi muže je až brutální. V extralize se musejí omlátit.“

Stejně tak vidí i nejbližší úkol Lvů. „Mužstvo, které nemá ambice, je slabé. Cíle mají být nejvyšší. Sám bych byl ovšem opatrnější. Uvědomme si, že Lvi ještě nikdy nehráli o medaile. Samozřejmě jen oni vědí, jakou mají sílu posily, které nakoupili. Ale je bezvadné, že tým z Prahy bude opět patřit do silné čtyřky. A za deset měsíců se ukáže, na jaké místo to bude stačit.“

 
 
Autor: iDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/volejbal/jan-svoboda-starsi-mladsi-lvi-praha.A200611_105619_volejbal_par

KALENDÁŘ AKCÍ

26

Září

EX-M: Lvi - Beskydy (Unyp arena)

28

Září

EX-M: Karlovarsko - Lvi (Hala KV)

5

Říjen

EX-M: Lvi - Dukla (Unyp arena)