ČLÁNEK
article 30 image
Kapitán Lvů Praha Démar: Čeká nás měsíc pravdy
07.01.2019 Muži A

12.11.2018       

/ROZHOVOR/ Mimořádně těžký los měli v úvodu extraligy pražští volejbalisté. V zápasech s Libercem, Kladnem, Příbramí, či Budějovicemi se Lvi neztratili, dobře rozehraná partie ale často ztráceli v koncovkách. Tak jako o víkendu na jihu Čech, kde podlehli Jihostroji 22:25, 23:25 a 26:28. Pocity Matyáše Démara byly proto rozporuplné. „Jsem zklamaný. Sehráli jsme vážně vyrovnané utkání. Na výkon se bohužel nikdo neptá,“ popisoval kapitán osmého týmu tabulky.

Prohrané koncovky se množí. Čím to?
Souhlasím, že nejde o jedno utkání. Koncovky rozhodují zkušenosti. Budějovice mají v mužstvu dost třicátníků, kteří už vědí, jak je hrát. Jsou trpělivější, to nám v rozhodujících chvílích chybí.

Nicméně se zdá, že se na Lužinách po letech, kdy jste bojovali o záchranu, tvoří silný tým. Co se změnilo?
Všechno od názvu a lidí ve vedení. Máme nového trenéra, pomáhá nám mentální kouč, statistička… Výrazně se vylepšuje zázemí. Vybudovala se posilovna, restaurace je přímo v budově haly. Je příjemné chodit jen pár kroků na obědy a večeře. Všechno jde nahoru a je jen na nás hráčích potvrdit to v zápasech.

Začněme od trenéra. Co přinesl Tomáš Pomr?
Líbí se mi, že trenér stanovil jasný systém. Všichni víme, co hrát v obraně i útoku. Chyby jsou teď vidět, každý hned ví, jakou udělal. Tréninků je také více a jsou náročné.

V čem pomáhá mentální kouč?
Mentální kouč chodí na všechny naše zápasy a tři tréninky v týdnu. Pokud se někomu utkání nepodařilo, vezme si ho stranou a povídá si s ním. Už jsem s ním dvakrát také seděl a moje zkušenosti s ním jsou jen kladné.

Jste český reprezentant, letos vám ale na nahrávačský post přivedli zdatného konkurenta Ondřeje Fortuníka. Nenapadlo vás, že vám v klubu tak docela nevěří?
Vůbec ne, s Ondrou se známe odmalička a vycházíme spolu výborně. Trenér nám věří jako dvojici. Je dobře, že mám konkurenci. Uvědomuji si, že jsme vyrovnaní, což mi nutí k tomu se zlepšovat. Ondra mně dodává klid. Kdykoli se mi nedaří, může mě vystřídat. Navíc má jiný styl a pro soupeře jsme hůře čitelní.

Váš tým si vždy zakládal na dobré partě. Jak se dává dohromady se Surinamcem a Nizozemcem?
Snažíme se mluvit anglicky, hovor se nakonec vždycky vrátí k češtině. Když mají ale jakýkoli problém, pomáháme si.

Učí se česky?
Kašlou na to. (směje se) Jinak oba zapadli, občas si jdeme zahrát poker. Před sezonou jsme měli večírek. Parta je tu i díky nim zase výborná.

Po duelech se silnými soupeři na vás čekají čtyři utkání, ve kterých byste měli uspět. S kolika body budete po sérii spokojeni?
Teď se ukáže síla našeho týmu. Čeká nás měsíc pravdy. Po zápasech s Odolenou Vodou, Benátkami, Zlínem a Ostravou si budeme moci říct, na co máme. Počet bodů neprozradím, potřebujeme jich ale co nejvíce.

Bude něco, co před klíčovým obdobím zdůrazníte v kabině?
Už nejsme outsideři, na plochu musíme jít pro body. Věřím, že novou pozici mentálně uneseme. Budu se snažit působit pozitivně, abychom hráli uvolněně a předvedli, že volejbal umíme.

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ

26

Září

EX-M: Lvi - Beskydy (Unyp arena)

28

Září

EX-M: Karlovarsko - Lvi (Hala KV)

5

Říjen

EX-M: Lvi - Dukla (Unyp arena)