Lvi Praha – VK Ostrava 3:0 (28:26, 25:23, 25:18)
Lvi Praha: Bartůněk, Douglas-Powell, Krajčovič, Mihajlovič, Šulc, Král, libero Ježek. Střídali: Špulák, Svoboda. Trenér: Pomr.
VK Ostrava: Podlesny, Janků, Sedláček, Šoltys, Ihnát, Marcyniak, libero Sobczak. Střídali: Dvořák, Štefko, Vancl. Trenér: Václavík.

O čem hovořil? O týden starém domácím výbuchu (0:3) s Ústím nad Labem, který doslova devalvoval předchozí úspěchy včetně senzační výhry (rovněž 3:0) nad Českými Budějovicemi. „Příčiny známe, před Ústím měli hráči nosy nahoru. Kdykoli si myslíte, že bez problémů zvítězíte, dostanete knockout,“ použil Václavík boxerskou terminologii. V Praze se nic podobného neopakovalo. „Náš výkon byl pokorný.“ Kdykoli se ovšem lámal chléb… „Nikdo nepřišel, aby dal dva skvělé servisy. Nečapl nemožný balon a ještě ho uhrál. K tomu je potřeba víra, že to dokážete.“

Ze Lvů už při rozcvičení sálala pohoda. Až se za stavu 5:9 v první sadě zdálo, jestli jí nebylo příliš. „Klid byl pouze zdání. Na utkání jsme se intenzivně připravovali. Taktice jsme věnovali daleko větší prostor, než obyčejně,“ odmítl Pomr podcenění. Do dění na ploše však zasahoval častěji než má ve zvyku. Jednak (už před zápasem) osamostatnil na pozici libera Ježka. „Vyplývá to z momentální formy. Ježek vedle toho, že je dobrý v obraně, nedostává esa. A dokázal kvalitně odpřihrávat velmi složitá podání. Vždyť jsme čelili nejtěžšímu servisu v dosavadnímu průběhu extraligy,“ zdůraznil.

A pak tu bylo střídání Svobody za Šulce, ke kterému došlo už po šestnácti výměnách. „Čekal jsem, jestli se Mára chytí. Působil na mě ale nejistě. Honza den předtím výborně odehrál zápas první ligy. A zase nám pomohl. Je skvělé, že můžeme sáhnout ke střídání, která nám hned a skutečně prospějí,“ uvedl k šachům mezi smečaři.

Na hřišti se zatím odehrával boj o každý míč. První set skončil „po limitu“ 28:26, druhý 25:23. Pro prohrané koncovky měl kapitán hostí David Janků jasné vysvětlení. „Udělali jsme více chyb, Lvi byli agresivnější,“ uvedl. Jeho protějšek, Jiří Král, si pochvaloval: „Kdykoli jsme potřebovali dobře zapodávat, zapodávali jsme, když bylo nutné zablokovat, povedl se nám blok.“

Věc nevídaná: ani jedna z hvězd sobotní utkání nedohrála. Krále nahradil v průběhu druhé sady Špulák, Janků ve třetí pouze fandil Vanclovi. „Důvody jsou velmi jednoduché,“ líčil trenér Václavík. „Vyhodnotil jsem si, že Matouš bude mít větší přínos pro tým. Samozřejmě máme své tahouny, ale neznamená to, že nejsou střídatelní.“ Podobně argumentoval také kouč Pomr. „Jirka nebyl nebezpečný,“ vysvětlil. „Petr má skvělý přístup k tréninku a daří se mu v 1. lize. První balon hned zablokoval. V útoku brzy zakončil. A svým podáním rozhodl třetí set.“

Tím se dostáváme k závěrečnému dějství, které mělo nejjednoznačnější průběh (25:18) a v jehož druhé části se na tvářích Ostravanů objevila rezignace. „Odevzdané to nebylo. I když vím, že dokážeme bojovat více. Jen kluci z Prahy byli už ve velké pohodě a výhru si nenechali vzít,“ doplnil sportovně Václavík. „Pochválit musím celý tým. Co jsem zde, kluci ještě tak nedodrželi taktiku,“ řekl Pomr. „Výhry nad výborný soupeřem si moc vážím. O to více, že jsme velkou část utkání odehráli se třemi juniory. A tomu já říkám příslib,“ doplnil.
Zdroj: https://prazsky.denik.cz/ostatni_region/sebevedomi-vs-hledani-lvi-pretlacili-ostravu.html