ČLÁNEK
article 237 image
Měl to být volejbalový svátek v Praze
29.10.2020 A-Tým

Po několika desítkách let se pražský mužský tým měl představit v evropských pohárech. Všichni volejbalisté z hlavního města se těšili na zápas Challenge Cupu mezi pražskými Lvy a lotyšskou Jurmalou v krásné UNYP Aréně. Epidemiologická situace v ČR tomu ale chtěla jinak, a tak Lvi odehrají oba zápasy na půdě soupeře v Lotyšsku. Jak celou situaci vidí trenér pražského týmu Tomáš Pomr?

Tome, co jste všechno museli podstoupit, abyste první kolo Challenge Cupu vůbec odehráli a proč se vlastně nemůže hrát v Praze, přestože ministr zdravotnictví deklaroval, že mezinárodní akce je možno uskutečnit?

No, bylo toho hodně….. (smutný úsměv). Když to vezmu od začátku, tak jsme vůbec neuvažovali, že bychom něco rušili. Když se 19. října naskytla šance podat si žádost o výjimku na NSA (Národní sportovní agentura – pozn. redakce), tak jsme to hned podali a ze strany NSA jsme obratem dostali informaci, že je žádost p. Hniličkou podepsaná a NSA ji předala na Ministerstvo zdravotnictví. Tím to skončilo, do pondělka jsme neměli žádnou odpověď, až v úterý nás předseda ČVS Marek Pakosta informoval, že hlavní hygienička nebude dávat žádné výjimky profesionálnímu sportu. Nicméně zápasy evropských pohárů mají určitá pravidla i ve vztahu k CEV, takže jsme nemohli čekat a začali jsme jednat s Jurmalou, zda by oba zápasy šlo odehrát u nich. Což se podařilo a za pár dní odlétáme do Lotyšska. Vyřídit logistiku a administrativu jsme museli během jednoho dne, takže si umíš představit ten „hekťák“.

Takže organizačně jste to zvládli, ale co to pro vás znamená sportovně? Na rozdíl od soupeře nemůžete trénovat a to se může chtě nechtě odrazit na výkonu…

Pro nás bylo klíčové, že nám v Jurmale umožnili trénovat a že vůbec můžeme do Lotyšska přijet. Ano, nemůžeme trénovat a jet tam pouze na dva zápasy bez tréninku s balóny, přímo z „lesa“ by asi nemělo cenu. Nicméně soupeř nám opravdu vyšel vstříc, budeme mít k dispozici asi osm tréninkových jednotek s míčem před zápasy. Co je pro nás problém a čemu fakt u nás nerozumím, je to, že celá Evropa hraje. Francie, Belgie, Slovensko i další státy, kde je nouzový stav své ligy nestoply. Takže ten zápasový rytmus pro nás bude velkým handicapem.

Nemusíme si nic nalhávat, volejbal není fotbal a evropské poháry jsou finanční zátěží pro klub. Na kolik vás tato reorganizace zápasu vyjde?

Tak to ti přesně neřeknu, ale jak jsem již říkal, my jsme ani vteřinou neuvažovali, že bychom z poháru odstoupili, takže v tomto jsme měli od majitele „zelenou“. Pravda je, že zase něco ušetříme tím, že neorganizujeme domácí zápas a vedení Jurmaly nám opravdu pomohlo a ty služby, které tam budeme čerpat, jsou za velice slušné peníze, podobné cenám u nás. Samozřejmě se nevyhneme testování, jak při odletu, příletu, tak i před zápasem a to něco stojí.

Vy vlastně budete v jednom zápase domácí, vezete si sebou i podavače, zapisovatele a další…?

No vidíš, to mě nenapadlo (smích)….. Ano, jeden zápas se budeme tvářit jako domácí, ale je jasné, že s tím místní pomohou a v organizaci pomáhá i CEV. Jedeme pouze jako 18členná výprava hráčů a realizačního týmu.

K samotným zápasům. Po losu jste byli mírnými favority, přestože jste do „Evropy“ vkročili poprvé. Jak tato situace ovlivní vaší pozici?

Určitě ovlivní. Zaprvé přicházíme o domácí prostředí a zadruhé, jak jsem již říkal, soupeř na rozdíl od nás hraje ostré zápasy, a jak moc dobře víš, žádný trénink zápas nenahradí. Nicméně jedeme se tam porvat, aby první kolo pro nás nebylo poslední. Chceme postoupit.

Ale může se stát, že v případě postupu budete podobnou anabázi podstupovat znovu…

To je pravda, ale v nynější době nevíš, co bude zítra, takže teď se soustředíme na tyto dva zápasy a pak se uvidí. My to máme v klubu nastavené tak, že jedeme dál a věříme, že se situace obrátí správným směrem. Snad nás i v ČR už nechají hrát, protože většina hráčů extraligy si covidem už prošla a pokud hrajeme bez diváků, tak nebezpečí šíření viru opravdu nevidím…….. jak jsem říkal, vůbec tomu opatření nerozumím.

Co hráči, jak je v této době motivujete? Asi to není jednoduché připravovat se v těchto podmínkách na něco, co možná nebude…

Překvapivě nemusíme, jsou to profíci, volejbal je jejich zaměstnání a většina ví, co má dělat. Momentálně venku absolvujeme dvouhodinové kondiční bloky a hráči pak mají individuální plány cvičení na doma. Tato blbá doba nás fakt stmelila, atmosféra je skvělá, protože věci, u kterých se třeba v létě „prská“, tak kluci teď dělají, dovolím si říci, i s radostí. Cítím z kluků, že týmový duch tady je ještě větší než obvykle a důležité je, že jsme stále spolu.

Lvi Praha odlétají do Lotyšska v sobotu 31. října, zápasy Challenge Cupu proti Jurmale jsou na programu 5. a 6. listopadu.

Autor : Jiří Carba

 

KALENDÁŘ AKCÍ