ČLÁNEK
article 242 image
Nezažiješ, neuvěříš......, popisuje trenér pražských Lvů situaci v Jurmale
14.11.2020 A-Tým

Nezažiješ, neuvěříš......, popisuje trenér pražských Lvů situaci v Jurmale

Po mnoha letech se do evropských pohárů dostal tým z hlavní metropole. Pražští Lvi se na konfrontaci s Evropu těšili. V létě posílili, pilně trénovali, ale sportovní lockdown jim neumožňoval odehrát domácí zápas CEV Challenge Cupu. Nicméně touha po startu v poháru byla veliká. Tak se domluvili s Jurmalou, že oba zápasy odehrají v Lotyšsku. Sáhli do klubové pokladny a vyrazili. Co pak zažili po příletu do Jurmaly, bylo jak ze špatného snu, popisuje trenér Lvů Tomáš Pomr.

 

Tome, do Jurmaly jste odlétali po negativních testech na Covid19. Co se stalo, že v Lotyšsku bylo vše jinak?

To nevím, z Prahy jsme odlétali otestovaní – negativní. Ráno jsme přijeli z letiště na hotel, kde jsme měli snídani a museli absolvovat místní testy, které podle mě probíhaly profesionálně, asi tak jak má. Přišla paní v obleku a postup byl podobný jako v ČR.

Co bylo dál, stále to vypadalo, že je vše v pořádku…

Plán i po testech klapal, šli jsme na oběd a odjeli na odpolední trénink, večeře a večer v bublině na hotelu.

Ale přišly výsledky testů a horor byl na světě…

Přesně tak to bylo. Asi v 23:00 přišly výsledky testů, které konstatovaly, že dva členové výpravy jsou podle nich pozitivní. Hned nás izolovali na patře. Já jsem, teď už vím, že naivně, doufal, že ty dva dotyčné izolujeme na pokojích a tým bude moci pokračovat v tréninku a přípravě na zápasy.

To se ale nestalo a vy jste zůstali v hotelovém „vězení“…

Další den začaly chodit jenom špatné zprávy. Izolace celé výpravy na hotelu a vlastně v té době jsme začali řešit to, jak se vlastně dostaneme domů. První varianta byla, že zbytek týmu se vrátí autobusem a pozitivní členové po uplynutí karantény (po 7 dnech) letadlem. Těch variant bylo více.

Nicméně stále jste se snažili o opakování testů…

To se řešilo hodně, až se to dostalo do fáze, že nám s tím pomáhal jeden doktor z Prahy, za co musím ještě jednou poděkovat. Nakonec už mezi sebou komunikovali doktoři, takže jsem dostával informace z jedné strany, pak z druhé. Protože jeden z pozitivních již covid19 jednou prodělal, tak se začalo ukazovat, že vlastně být pozitivní nemůže. Až po třech dnech pro ty dva přijeli a udělali jim nové testy, ale ne PCR, ale testy na protilátky. Výsledky přišly za další dva dny a ukázalo se, že oba mají dlouhodobé protilátky proti covidu, tzn., že tím prošli déle než v posledních 14 dnech. Asi se někde stala chyba nebo si ten vir cestou někde vdechli a pak se ukázal na PCR testech.

Je možné, že se s virem potkali někde v letadle nebo na letišti?

Jo, to je možné, letadlo bylo plné a ve Frankfurtu letiště žilo jako by se ho nějaký koronavir netýkal. Ale s tím nic nenaděláš…

Co bylo dál, když se ukázalo, že vás tam drží vlastně neoprávněně?

My jsme už řešili jenom cestu domů, protože bylo jasné, že hrát nebudeme. Pomohla nám intervencí i ambasáda a nakonec se podařilo, že nás odvezli na letadlo a všichni jsme byli rádi, že toto „dobrodružství“ končí. Když jsme přiletěli do Prahy, šli kluci na testy a světe div se…, oba byli negativní.

Jak vlastně probíhala izolace na hotelu?

Strašný, představ si, že máš jedno patro, kde je patnáct chlapů, jídlo, toaletní papír a další věci ti posílají výtahem bez lidí. Projít se můžeš jenom po chodbě, jednoduše šílená ponorka.

Jak se k této situaci stavěl CEV a jeho delegát?

S delegátkou CEV jsem v kontaktu nebyl, to byli domácí a podle mě nevěděla, co s tím. Já jsem byl třikrát denně v kontaktu s odpovědným pracovníkem na CEV, který vlastně pouze od nás znal situaci a snažil se nám pomoci. Přestože jsme měli potvrzení, že jeden z pozitivně testovaných to nemůže mít, tak nám to bylo k ničemu, protože musíš dodržovat místní zákony. Vlastně volejbal se neřešil, ale řešilo se, jak nás dostat zpět do ČR. Svolení odletět jsme dostali od místních úřadů tři hodiny před odletem.

A co bude dál, kdo postoupí nebo budou se tyto zápasy ještě hrát?

No…, to je hvězdách, probíhají jednání s CEV. My jsme nabídli odehrát utkání v Praze, protože již můžeme. CEV nabídl neutrální půdu ve Švýcarsku, ale Lotyši nemohou nikam vyjet. Tak věřím, že postoupíme my a zúčastníme se dalšího kola, které, jak to vypadá, se bude hrát turnajově.

Tím vším si musíte projít v nynější době, pokud chcete hrát evropské poháry. Pražským Lvům určitě patří dík za to, že to nezabalili a se stávající situací se rvou.

 

Autor: Jiří Carba

KALENDÁŘ AKCÍ