ČLÁNEK
article 516 image
Olympijský vítěz a další hvězdy volejbalu. Lvi uhráli set s Piacenzou, ale v Evropě končí
15.11.2022 Muži A

/FOTOGALERIE/ Při cestě pražskou Libní pravděpodobně nejvíce zaujme velkolepá O2 arena. Domácí utkání zde hraje jediný extraligový klub v hlavním městě, národní hokejový tým, ale konají se tu i mezinárodní akce. V úterý proběhl evropsky významný zápas jen 700 metrů vedle. Na Podvinném mlýně, kde volejbaloví Lvi hostili například olympijského vítěze z Tokia nebo čerstvého mistra světa.

Zápas Lvů Praha a italské Gas Sales Piacenza se konal v rámci volejbalového CEE Cupu, což je třetí nejvyšší evropská soutěž. To můžeme přirovnat k fotbalové Konferenční lize. V Praze se konala odveta šestnáctifinále. První duel na půdě Piacenzi Lvi prohráli 3:0. Pražané ještě před odletem málem nebyli kompletní. Na letišti se vyskytl problém, když bylo volejbalistům sděleno, že jeden člen výpravy neodcestuje. Letecká společnost prý prodala letenku navíc. Vše se ale vyřešilo. Dlouhá cesta do Itálie byla rychlejší než některé výjezdy v rámci volejbalové extraligy. V nejvyšší české lize se Lvi nachází až na šestém fleku. Z úvodních deseti kol dokázali vydolovat devatenáct bodů a v rámci domácího poháru postoupili do osmifinále.

V úterý se ale veškeré soustředění upínalo pouze k evropskému zápasu. Do UNYP Areny přiletěla Piacenza. A opět byla v hvězdné sestavě. Chyběl pouze vicemistr světa Robertlandy Simón. K dispozici však byl třeba olympijský vítěz z Tokya Antoine Brizzard nebo mistr světa z Brazílie Ricardo Luccarelli. Opět bylo všem jasné, že italský soupeř je megafavoritem. Ani bookmakeři Pražanům nevěřili. Na výhru Pražanů vypsali kurz zhruba devět ku jedné.

Fotogalerie ZDE

V prvním setu drželi Lvi krok s italským soupeřem velmi zdatně. Nepříznivý stav neustále snižovali. Více než tisíc diváků v hale se bavilo, k vidění bylo několik výměn nejvyšší evropské úrovně. Piacenza zvládla první sadu 19:25. Vstup do druhého setu byl od Lvů o poznání úspěšnější. Dokonce se několikrát dostali do dvoubodového vedení. Hala to pocítila, fanoušci ožili a na soupeři bylo vidět, že si je vědom kvalitní obrany Pražanů. Po polovině druhé sady začala Piacenza chybovat při servisu. Lvi toho dokázali využít, dostali se do vedení 18:15. Ale stejně jako Brizzard a Caneschi, ani kapitán domácích Jakub Janouch nebyl na servisu bezchybný. A nejen on. Závěr druhé sady ukázal opravdové drama, Piacenza ho zvládla v poměru 26:28.

Kdo si myslel, že to Pražané zabalí, mýlil se. Pravdou ale je, že za stavu 15:19 pro italský kádr to se Lvi nevypadalo příliš dobře. Pražané ale nic nevzdali, podařilo se jim snížit. Arénu uchvátil David Kollator, který zapsal dvě esa po sobě, třetí bod v řadě získal smečem. Jeho one man show pokračovala až do srovnání 21:21. Pak nastala chvíle i pro blokaře a Lvi Praha se rázem dostali do vedení ve třetím setu. To dokončili a Pražanům se sadu opravdu povedlo získat v poměru 25:23. Ve čtvrté sadě Lvi dlouho dominovali, ale pak vyšel velký obrat Italů, výsledek byl 21:25 pro Piacenzu.

„Měli jsme to dobře rozehrané do půlky setu. Soupeři se pak podařila dlouhá série na servisu, my jsme nebyli schopní položit míč na zem. Přeskočili nás a od té doby si drželi náskok. Ukázalo se to rozhodující,“ sdělil pro PrahaIN.cz Tomáš Kriško ze Lvů. Utkání tak skončilo 3:1 pro Piacenzu, která postupuje do osmifinále CEV Cupu. „V první řadě jsem smutný, že jsme získali pouze jeden set. Měli jsme na to uhrát lepší výsledek. Bohužel jsme v koncovce nebyli důslední a trpěliví, dělali jsme zbytečné chyby a to se proti takovému soupeři nevyplácí,“ dodal Kriško.

Zdroj: Jiří Zemen - prahain.cz