ČLÁNEK
article 31 image
Trenér pražských Lvů Pomr: Mentální kouč mě za projev chválí
07.01.2019 Muži A

15.11.2018

         

/ROZHOVOR/ Jsou série těžší a lehčí. Nikdo ale dopředu neurčí, jak dopadnou. Po zápasech s týmy z horní poloviny tabulky poměří Lvi Praha síly s papírově slabšími. Na devátý celek volejbalové extraligy čekají postupně desátá Odolena Voda, dvanácté Benátky, osmý Zlín a jedenáctá Ostrava. Až v sobotu krátce po 18 hodině prosviští lužinskou halou první míč duelu s Aerem, u lavičky domácích bude odhodlaně postávat trenér Tomáš Pomr. V srdci víru ve své svěřence, v zádech podporu publika i mentálního kouče. Ale nepředbíhejme…

Kapitán Démar označil dobu do konce podzimní části za „měsíc pravdy“. Souhlasíte?
Nevím, jestli doslova. Určitě na nás čekají důležitá utkání. V tabulce se chceme posunout do první šestky, což zaručuje přímý postup do play-off po základní části.

Cítíte z týmu patřičné nažhavení?
Nálada je výborná, nažhavení jsme maximálně. Nebodovali jsme ve dvou utkáních po sobě (s Kladnem a Českými Budějovicemi). Hra ale měla svoji kvalitu. Pokud takové výkony zopakujeme se soupeři, co nás čekají, naše postavení v tabulce se vylepší.
Podobné zápasy rozhoduje hlava. Součástí lužinského týmu je letos i mentální kouč. Prospěšná spolupráce?
To je vždycky individuální. Někomu spolupráce prospívá více, druhému méně. Záleží na tom, jak jsou hráči otevření. Mentální kouč tráví s mužstvem hodně času a tvrdě pracuje. Jeho úkol je teď jasný, naladit všechny tak, aby je nesvazovala důležitost zápasů. Naopak se na ně těšili.

Je na tom mentální kouč jako kněz? Nesmí druhé osobě včetně trenéra nic prozradit?
Má to stejné jako lékař. Kdyby se ke mně nic nedostalo, neměla by naše spolupráce smysl. Pomáhá mi s hráči lépe komunikovat, nesdělí mi z jejich života ale nic soukromého, nebo dokonce intimního.

Vyhledáváte jeho služby i vy?
Taky. Zatím se ale nesnažil měnit mé chování. Spíš za mnou chodí se zpětnou vazbou od hráčů.

Nabídnu téma: zvládání stresu během utkání.
Ano, jsem impulzivní, není pro mě jednoduché zvládat svou povahu. Musím se krotit a koncentrovat se na hru a průběh zápasu, abych ho mohl vhodně ovlivňovat. O emocích se samozřejmě bavíme. Mentální kouč mě za projev chválí a cítím jeho podporu.

Otočme list. Jsou na tom Lvi lépe po zdravotní stránce? Absence se v poslední době množily.
Situace je stále neutěšená. Nepamatuji si, kdy jsme naposledy trénovali kompletní. Zranění se naštěstí dávají pomalu dohromady, občas se ale objeví nějaká virózka. Karty nebudu odkrývat, jsme připraveni na více variant.

Přijede Odolena Voda, která ve dvou ze třech posledních duelů bodovala. Jak ji vnímáte?
Odolena Voda má kvalitní tým. Ze čtyř následujících soupeřů možná nejlepší. Hodně zápasů jsme s ní hráli v přípravě. A byli jsme úspěšní. Extraligové utkání je ale o něčem jiném a porazit kohokoli je složité.

Na koho (co) je třeba se zaměřit?
Upozorním hlavně na dvě individuality, nahrávače Roberta Viibera a univerzála Martina Hladíka. Mají šikovné obránce a vyrovnané smečaře.

S čím byste byli po zápase spokojeni? Pouze s výhrou za tři body?
Odpovím přesně v duchu spolupráce s mentálním koučem: budu spokojený, pokud předvedeme výkon, na který máme, a pokud se fanouškům bude náš volejbal líbit. Když se to podaří, výsledek se dostaví. O tom jsem přesvědčený.

Autor: David Nejedlý

KALENDÁŘ AKCÍ

26

Září

EX-M: Lvi - Beskydy (Unyp arena)

28

Září

EX-M: Karlovarsko - Lvi (Hala KV)

5

Říjen

EX-M: Lvi - Dukla (Unyp arena)